Vana Baskini Teateri etendus Antto Terras “Kalevipojad- Made in Finland”

Antto Terras: KALEVIPOJAD- MADE IN FINLAND
ARUKÜLA KULTUURIMAJA

Mängivad: Jan Uuspõld, Indrek Taalmaa, Ott Sepp
Etenduse kestus 2 h ja 20 min

Julge eestlase rind on rasvane ja jultunud pealehakkamine tähendab poolt võitu?

Eestlased on alati uskunud endasse, ja sellele tõele on rajatud ka kahevaatuseline komöödia ”Kalevipojad – Made in Finland!”. Näidendile pakub raamid Soome, aga sisu eest vastutavad julged eestlased. Eesti ja Soome rahvad on nüüdseks juba üle 30 aasta jagu marssinud ühisel rajal. On olnud rõõmu ja raskust, teineteisemõistmist ja mittemõistmist, nagu elus ikka.

Kalevipojad on käinud põhjanaabri juures rikkaks ja õndsaks saamas alati. Ka sellel korral seavad vahvad Eesti mehed sammud lombi taha ennast kehtestama. Tegus inimene leiab tööd alati, ja võtab vastu ka selliseid ülesandeid, millest jõud üle ei käi. Ehitamine, lammutamine, tohterdamine ja laulmine – käkitegu! Samas saame paralleelselt jälgida, kuidas ja milleks mindi Eestist Soome juba ennemuistsel ajal. Ja kas minemise põhjused on aastasadadega üldse väga muutunud.

Koduigatsus ei lase ühel õigel eestlasel välismaal olles rahulikult magada. Raha pärast võõrsil rabelemine ei sobi igale inimesele. Vahel juhtub ka nii, et lohutaja leidub kohalikust kõrtsist, ja sellest need jamad alles algavad. Ka kriminaale maailm proovib meelitada ausaid, tööle tulnud mehi oma kleepuvasse võrgustikku. Soome on lihtne minna, aga seal on raske olla – nii usub vanarahvas.

Elumaitseline Kalevipojad lahendab iga olukorra huumoriga. Nii raske ei ole kunagi, et naerda ei jõuaks. Soome läinud mehed on suuremad kui nende saatus. Kohalike eelarvamused ei sega elamist ja töötamist.

”Kalevipojad – Made In Finland!” on komöödia, milles reaalelu tragöödia, naabrimehelik huumor ja optimistlik eestlus moodustavad ühes säriseva terviku. Enne kui Soome tööle lähed, vaata ära see näidend! Ja äkki pärast ei lähegi, või kui ikka lähed, siis palju targemana.

Lavastaja Antto Terras

Kirjanik Antto Terras (s. 1973 Tallinnas) on Eesti päritolu Soome kirjanik, näitekirjanik ja lavastaja.

Antto Terras (s. 1973 Tallinnas) on Eesti päritolu Soome kirjanik, humorist ja lavastaja, kelle sulest on ilmunud 19 raamatut ja 7 näidendit. Kalevipojad on tema esimene teatritöö kodu-Eestis.

Lustipidu korraldab:Esietendus “Minu noor naine”

Päevi üksikuna õhtusse saatva kirjandusõpetaja Arturi kõledasse korterisse ilmub ootamatult endine õpilane Kätlin ja korraga on maailm täis ammu unustatud värve, imelist ootust ja nooruslikke rütme, mis lausa meelitavad hinge teineteisele avama. Ent milleni võib viia saatusele alla vanduva aastates mehe ja endas ärkavat naiselikkust avastava kaunitari kohtumine? Kas jätkub tärganud tunnetes lennukust, kandmaks armunuid lootusrikkasse tulevikku? Sellele saame vastuse muusikalises lavastuses „Minu noor naine“, mis ei jäta külmaks ühtki armastuse tiivustavasse jõudu uskuvat vaatajat. Hinge minev etendus pakub nii naeru, pisaraid kui kirgastavat äratundmisrõõmu.

Peaosades Desiree Mumm ja Henrik Normann.

Lavastaja: Anne Paluver

Autor: Ivo Parbus

Muusikajuht: Kersti Kuusk

Kunstnik: Serpil Tekli (Türgi)

Rakvere Teatri etendus “Hääl minu sees”.

Üksindusest ja inimlikust lähedusest rääkiv ameerika kaasaegne näidend pakub rohkelt äratundmist. Peategelane, Yale’i ülikooli üksiklasest professor, võtab loovkirjutamise kursusel juhendada andeka, kuid saladusliku loomuga tudengi, kellega tal tekib ootamatu side. Sedamööda, kuidas nende kohtumised tasapisi kulgevad, esitab õpetaja õpilasele üllatava palve. Tundesügavast loost jääb kõlama üldinimlik küsimus, mil viisil on meil võimalik üksteisele tuge pakkuda ja mil määral me üksteist ikkagi päriselt tunneme.

“Vahel kohtame me kedagi, täiesti võõrast inimest, kes hakkab meid huvitama kohe esimesest pilgust, kuidagi äkki, korrapealt, enne kui jõuame sõnagi vahetada.” (Fjodor Dostojevski)

Esietendus 10. novembril 2023 väikeses majas.
Etendus on kahes vaatuses ning kestab 2 tundi ja 15 minutit.
Lavastuse kava saad vaadata ja alla laadida siit (klõpsates avaneb pdf formaadis kava).
Vootele Ruusmaa pälvis 2024. aastal Eesti teatri aastapreemia originaalloomingu ja muusikalise kujunduse kategoorias, sealhulgas lavastuse “Hääl minu sees” eest.
Tiina Mälberg oli 2024. aastal Eesti teatri aastapreemiate nominent parima naisnäitleja kategoorias.

Lavastusmeeskond

Autor Adam Rapp “The Sound Inside”
Tõlkija Triin Sinissaar
Lavastaja Mait Joorits (Eesti Noorsooteater)
Kunstnik Getter Vahar
Helilooja ja muusikaline kujundaja Vootele Ruusmaa
Valguskujundaja Märt Sell
Foto- ja videokunstnik Siim Loog
Osades Tiina Mälberg ja Karl Robert Saaremäe (Must Kast)
Hinnatud ameerika nüüdiskirjaniku meisterlik kaheinimesenäidend, mida iseloomustavad hingesoppide avamine ja ettearvamatu sündmuskäik. Peategelane, Yale’i ülikooli üksiklasest naisprofessor, võtab loovkirjutamise kursusel juhendada andeka, kuid saladusliku loomuga tudengi, kellega tal tekib ootamatu side. Sedamööda, kuidas nende elud tasapisi põimuvad,
esitab õpetaja õpilasele üllatava palve. Tundesügavast loost jääb kõlama üldinimlik küsimus, mil viisil on meil võimalik üksteisele tuge pakkuda ja mil määral me üksteist ikkagi päriselt tunneme.

Stand-up õhtu “Vaimne tervis on nagu porgand”. Peaasi.ee ja Kinoteatri korraldatud projekt.

2025 aasta esimeses pooles Põhja- Eestit vapustanud vaimse tervise teemaline stand-up tuleb saabuval talvel jälle!

Stand-up õhtu “Vaimne tervis on nagu porgand” on osa Peaasi.ee ja Kinoteatri korraldatud projektist “Peaasi ajab naerma”, mis on omakorda osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Kas tegu on teise osaga? Ei ole. Aga lood ise on arenenud ning ka elus on mõnel jutustajal olnud muutuseid, seega mõningad arenguid on lavalt oodata. Ei saa ju teha nalja vanapoisiks olemise üle, kui sa enam seda ei ole?

Aga alguspunkt on sama:

Tudeng Võrumaalt, tootmisjuht Viljandist ja iduettevõtja Tartust lähevad koos naljakirjutamise koolitusele. Kõlab nagu hea anekdoodi algus? Seda ta natuke ongi, sest hoolimata sellest, et tegu on tõestisündinud looga, on tulemuseks stand-up õhtu “Vaimne tervis on nagu porgand”.

Kevadel 2023 kutsusid Peaasi.ee ning Kinoteater üles inimesi kandideerima naljakirjutamise koolitusele. Tänaseks on kakskümmend väljavalitut oma huumori oskused Kinoteatri meeskonna käe all läikima lihvinud ja kursuse edukalt lõpetanud. Neid kõiki seob lähedane kokkupuude vaimse tervise muredega ja ka (amatöör) stand-up koomiku tiitel, sest 12 neist astusid talvel 2024 üles Lõuna-Eesti lavadel ning andsid täissaalidele üle 14 etenduse, kus muuhulgas selgus, miks vaimne tervis on nagu porgand. Sel sügisel veel 5 etendust Lõuna-Eestis, millest ei tasu ilma jääda, sest mida me lubame – saab pisarateni nutta ja naerda.

Stand-up õhtu “Vaimne tervis on nagu porgand” on osa Peaasi.ee ja Kinoteatri korraldatud projektist “Peaasi ajab naerma”, mis on omakorda osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Uksed avatakse kell 19.10.

Info:

https://www.kinoteater.ee/laval/vaimne-tervis-on-nagu-porgand

https://peaasi.ee/porgand/

Kevadel 2023 võtsid Peaasi.ee ja Kinoteater ette põneva ettevõtmise, kutsudes inimesi üles kandideerima naljakirjutamise koolitusele. Meie eesmärk oli käsitleda vaimse tervise muresid ning vaadata naljategemise mõju nende lahendamisele.

Kõiki koolitusel osalenuid seob lähedane kokkupuude erinevate vaimse tervise teemadega. Näitasime üheskoos, kuidas huumor võib olla tõeliseks teraapiaks ning kuidas keerulistele teemadele saab läheneda läbi huumori, aidates sellega nii esinejaid, aga tuues seejuures ka publikule vaimse tervise teemasid lähemale.

Nüüd ongi aeg näidata, milliste teemadega tegelesime ja kuidas sellest kõigest koos välja tulime! Kokku astub 12 julget osalejat erinevatel Lõuna-Eesti lavadel. Ootame teid kõiki avatud meeltega, et avastada, kuidas huumor võib olla võti vaimse tervise murede mõistmiseks ja lahendamiseks.Muuhulgas tuleb juttu, miks vaimne tervis on nagu porgand. Sest ta peaks regulaarselt laual olema? Kui liiga kaua keeta, läheb päris pudruks? Tärkab kevadel, kui ilmad soojemaks lähevad?

Esietendus: 6. veebruaril 2024 Tartus, Genialistide Klubis.

Kestus: 2h 30min koos vaheajaga

Toetajad: Kultuurkapital, Aktiivsete Kodanike Fond, Avatud Eesti Fond

Teater NUUTRUM etendusega “Peaksime rääkima Raimondist”.

Tähistamaks Raimond Valgre 110. aastapäeva
Etendus on ühe vaheajaga ja kestab 2 h ja 10 min ilma vaheajata.

Autor Mart Sander
Lavastaja Jaanus Nuutre
Kunstnik Jaanus Laagriküll
Kostüümikunstnik Jana Wolke
Valguskujundus Targo Miilimaa (Noorsooteater)
Muusikaline kujundus Mart Sander
Liikumisjuht Miika Pihlak
Grimm Tuuli Alliksaar
Tehnik Margus Ruhno
Etenduse juht Inge KaselehtOsades: Liisa PulkMart SanderNikolai BentslerJürgen Gansen (Kuressaare Teater), Hardo AdamsonMiika PihlakKristjan Arunurm (Salme Teater)

”Peaksime rääkima Raimondist” on faktidel põhinev ning fantaasiaga vürtsitatud muusikaline draamalavastus, mis näitab meie lembelauliku elusaatust ilustamata kujul. Seitse näitlejat ja kolmkümmend kaheks rolli toob vaatajate ette armukolmnurgad, vastamata armastused ja teeseldud kired, reeturlikud sõbrad ning põrmuks varisenud ideaalid, millest sai kokku Raimond Valgre lühike elu. Muusikaliselt oli ja on Raimond Valgre kuningas – oma ajas ja ühiskonnas aga oli ta ettur, kelle ohverdus oli „eesmärgi“ nimel vältimatu ning isegi soovitav. Paljude jaoks lahendas Valgre surm tüütu probleemi: oma teed kõndida tahtva inimese personaalküsimuse.

Esietendus 19.10.2023 Kaja Kultuurikeskus, Tallinn

Rakvere Teatri etendus “Tsikaadide aeg”

Esietendus  25. oktoobril 2024 Rakvere Teatri suures majas.
Etendus on kolmes vaatuses ja kahe vaheajaga.

Perekonnapilt

Lafayette’i klanni liikmed on ammugi üksteisest võõrdunud. Kui perepea surmast on möödas ettenähtud aeg, saabuvad kaks venda ja õde koos perede ja elukaaslastega tagasi lagunevasse lapsepõlvemajja, võlgade, koli ja mälestuste keskele, et jagada ära hiljuti surnud isa pärandus. Suguvõsa minevikust ujub päevavalgele ehmatav avastus, mis valab ainult õli tulle.

Tragikomöödia klassikaliste ameerika perekonnadraamade vaimus.

Maa ja linn. Rikkus ja vaesus. Eri põlvkonnad ja eri tõed. Hoolitsemine laste ja vanemate eest. Kuidas rääkida – või vaikida – minevikust?

Rakvere Teatri uuslavastus „Tsikaadide aeg” räägib vastuoludest, mis näivad vältimatult kuuluvat suguseltside juurde. Perepea surma järel sõidab Arkansase osariigist pärit klann lapsepõlvekoju pärandust jagama. Ent kõigi ammuste omavaheliste etteheidete kõrval ootab ka üks ebamugav üllatus, mis olukorra veel keerulisemaks muudab.

Tragikoomilises perekonnaloos tõusevad esile mineviku taak, sassis suhted, oskus või oskamatus andestada ja eri vaatenurgad, mis ühtviisi inimlikult mõistetavad. Osades Ülle Lichtfeldt, Laura Niils, Rainer Elhi, Margus Grosnõi, Tarvo Sõmer ja külalistena Marion Tammet, Natali Väli, Viktoria Väli või Petra Liisa Pilv.

Lavastus jõuab publiku ette reedel 17. jaanuaril kell 19.00 Aruküla Rahvamajas.

Lavastuse kava saad vaadata ja alla laadida siit (klõpsates avaneb pdf formaadis kava)

Etendus KERGE USK

Raasiku Rahvamajja tuleb külla Kiili Harrastusteater Toomas Kalli etendusega “Kerge usk”

Lavale tuuakse lugu sellest, kuidas hea müügijutt suudab iga kavatsuse pahupidi pöörata

Osades: Salome Laev ja Kalev Vaidla
Lavale seadnud: Merike Koort

Pilet 5.-

30 minutit enne etenduse algust kaminasaalis kohvik, võimalik külastada fotonäitust

Lasteteater Rõõmulill etendus “Uskumatud juhtumised Päkapikukülas”

21. detsembril kell 11.00 toimub Raasiku Valla Raamatukogus jälle lastehommik ning lavale astub Lasteteater Rõõmulill etendusega “Uskumatud juhtumised päkapikukülas”.

Ootame kõiki suuri ja väikseid teatrikülastajaid, et koos nautida lõbusat ja põnevat lugu päkapikuküla elust, kus toimub igasuguseid uskumatuid seiklusi!
Etendus on tasuta!
Kohtume raamatukogus!

Kaari Sillamaa Kaunite Kunstide Kooli etendus “Lumeeit”. Aruküla rahvamajas kell 11.00 ja kell 13.00

Muinasjutt-muusikal „Lumeeit“ on vendade Grimmide tuntud muinasjutt Haldjate maal elavast emand Huldast, kelle patjade kloppimisest sajab inimeste maal lund.

Eks ikka satub tema juurde esimesena töökas tütarlaps ja alles siis laisk tüdruk, kes oma töö eest ka vastava palga saavad – üks kullavihma ja teine pigi, mida kuulus Kukk ka kade pole külarahvale kuulutama.

Libreto ja muusika autor Janika Sillamaa

Mängivad Kaari Sillamaa Muusikateatri õpilased

Lavastaja Anna Danilson, muusikajuht Hille Savi, koreograaf Kalli Karmel Jaani.

Tähistame II: adventi Liia Kotkase jõulunäidendi ja -raamatu esitlusega. Huvikool Pääsulind orkester.

Kell 14.00 Liia Kotkase jõulunäidendi “Päkapikkude askeldused”. Laval päkapikud, karude ja jänese pered. Mängivad endised lapsevanemad Liia Kotkase rühmadest. Sirli Leok, Aira Jõõts, Helina Müürisepp ja Ingrid Teino.  Kuuno Kasak mängib akordionil ilusat jõulumuusikat.

Kell 14.30 Liia Kotkase jõulunäidendite raamatu  esitlus.

Kell 15.00 kuni 15.30 tervitamas  Juhan Trumbi orkester.