Väljasõit Artiumisse vaatama etendust Karl Laumets “Lennart. Pöördtooliaastad”

Karl Laumets “Lennart. Pöördtooliaastad”

Lennart Meri astus 6. oktoobril 1992 aeglase ning väärika sammuga Kadrioru presidendilossi trepist üles.

Eesti oli saanud taas endale riigipea. Lennart – just nii on ta rahva mälus! – oli esimene iseseisvuse taastanud Eesti vabalt valitud president.

Sel hetkel oskasid vähesed midagi loota või karta, millised presidendiameti kontuurid ta joonistab meie kahvatule poliitkaardile. Kirjanikust ja filmimehest oli saanud riigipea, keda uue Eesti ajaloos ainsana sai valida rahvas. Vähemalt esimeses voorus, kus sai küll enim hääli Arnold Rüütel. Parlamendis toimunud teises voorus aga kuulutati võitjaks just Lennart Meri. Hiljem on riigipea valitud alati parlamendi või valijameeste poolt.

Just sellest räägibki endise diplomaadi, kirjaniku ja Lennart Meri lähedase kaasteelise Jaak Jõerüüdi kirjutatud näitemäng „Lennart. Pöördtooliaastad“. Esimesed aastad Kadriorus olid kui poliitiline start-up-äri, kus otsustati Eesti arengukiirus ja positsioon tulevikumaailmas. Lennarti intelligents ja ambitsioonid panid kimbatusse paljusid. Temaga polnud lihtne, see-eest oli iga sekund ta kõrval kordumatu. Lennart tõestas nii Eestile kui maailmale, et pisikesest Eestist saab välja kasvada rahvusvaheline mees ja Moskvast Washingtonini nõudlik riigipea.

Eesti ülesehitamise hind oli emotsionaalselt kõrge, aga 30 aastat hiljem ajalugu hinnates saame vaid rõõmustada – just sellist riiki me tahtsimegi. Ööpäevaringne töö Kadriorus ja enda jõuga lülitamine rahvusvahelisesse vereringlusse pakkus pinget, pisaraid ja sisekaemusi. Teksti autor Jaak Jõerüüt teab ja mäletab täpselt Lennarti presidentuuri algust – 2022. aasta hakul kirjutatud „Lennart. Pöördtooliaastad“ koosneb seitsmest episoodist, mis näitavad Kadrioru kabinettides käinud Eesti ülesehitustööd ja inimsuhete painutamist ühise edu nimel.

Lavale astuvad lisaks Lennartile Helle Meri, Mart Laar, Boriss Jeltsin, Bill Clinton, Jaan Kross ja teised, kelle näpu- ning tegutsemisjäljed on Eesti lähiajalool.

Näitlejad: Laval: Ivo Uukkivi (Eesti Draamateater), Gert Raudsep (Eesti Draamateater), Rasmus Kaljujärv (Ekspeditsioon) või René Reinumägi, Anu Lamp (Tallinna Linnateater), Tõnn Lamp (Tallinna Linnateater) või Karl Laumets, Eva Koldits, Ragnar Uustal, Christopher Rajaveer (Eesti Draamateater), Hardo Adamson ja Toomas Hendrik Ilves.

Autor: Jaak Jõerüüt

Lavastaja: Karl Laumets

Kunstnik: Eva Maria Põldmäe

Video: Herkki Erich Merila ja René Reinumägi

Valgus: Rene Liivamägi

Muusika: Robert Jürjendal

Kostüüm: Antonio Lätt

Grimm: Marii Lotta (Eesti Draamateater)

Tehniline produtsent: Siim Sareal

Etenduse juht: Kristin Uusna.

Buss väljub kell 18.00 Arukülast.

Komöödiateatri etendus “Doktor, appi!”

Doktor, appi!
Eestlane kannatab lõputult valu ja vaeva, enne kui viimases hädas arsti juurde läheb. Aga siis on asi
juba nii hull, et tema suust kostab karjatus: „Doktor, appi, ma enam ei suuda!“. Ja arst mõtleb
endamisi: „Kus te varem olite, nüüd on juba hilja!“, aga välja öelda ta seda muidugi ei saa. Etenduses
tahavad mitmed patsiendid doktori jutule pääseda, aga kas ja kuidas nad abi saavad, see selgub ehtsa
huumori vaimus. Doktor peab ka siis diagnoosi panema, kui ta kahtleb, kas süütu nunn on tõesti
rase… Selle komöödia kirjutas ameeriklane John Patrick ja lavastas Anne Paluver, mängivad Henrik
Normann, Kaili Närep, Vladas Radvilavicius ja Lisabet Loigu. Nad saavad ennast proovile panna
mitmetes erinevates osades, sest laval on arstid ja õed, nais- ja meespatsiendid. Ja algavadki
pöörased lood hämmastava doktori vastuvõtul.

Sander Õigus: “Vertikaalne lõpmatus”. Huumoriklubi.

2023 sügisel on aeg Sander Õiguse järjekorras kaheksanda soolotunni jaoks! Lavad üle Eesti vallutab “Vertikaalne lõpmatus”! Tund värskeid nalju ja uusi mõtteid, millega taaskord Vabariigile ring peale teha! Kes on seda teksti mõnel varasemal aastal lugenud, teab et nüüd on aeg küpse Sanderi enda sisukaks ja oluliseks eelanalüüsiks! Sander ütles: “Mul on järjest enam veendumus, et elu koosneb suures osas lõpututest võitlustest. Nokk kinni, saba lahti. Võisiis süües kasvab isu? Kui juba vanarahvas nõustub, siis eks ta vist üsna universaalne tunne ole. Tee kui palju tööd tahes, homme veel suurem hunnik ees. Läheb üsna tüütuks ära ju, ainult roni ja roni. Selline vertikaalse lõpmatuse tunne. Või siis äkki on hoopis suhtumise küsimus ja meile lihtsalt meeldib jonnida? Ega mina ka täpselt ei tea. Seepärast loodan sügisel kõikide uute ja vanade komöödiasõpradega jälle saalis kokku saada ning üheskoos põletavatele küsimustele vastuseid leida (või siis lihtsalt enda üle naerda)” Etenduse algus 19.00

Väljasõit Kiidjärvele vaatama menumuusikali “Ada. Rääkimata lugu.”

Etendus räägib kunagise riikliku filharmoonia konferansjee, filminäitleja ja varieteetähe elust. Lisaks Adale astuvad lavalaudadele Vello Orumets, Urmas Ott, Juhan Smuul, Kaljo Kiisk, Eri Klas, Eino Baskin, Mikk Mikiver jt.

Estraadilaval kõlavad armastatud laulud ansambel Laine, Heli Läätse, Heidi Tamme, Uno Loobi, Kalju Terasmaa, Kalmer Tennosaare ja paljude teiste repertuaarist.

Muusikalise etenduse idee autorid ja produtsendid Tarmo Kiviväli ja Maarek Toompere leiavad, et Eestil on olnud vaid üks tõeline naissoost filmistaar ja see on Ada Lundver. Tema sarm ei jätnud külmaks ei mehi ega naisi. Adat armastati ja vihati, teda imetleti kinolinal, kuid samas lasti liikvele uskumatuid kuulujutte tema eraelust. Vaatajate ees rullub lahti andeka näitlejanna rääkimata lugu.

Etenduse toovad lavale „Vana klaver ehk suusabaasis on tantsupidu“ tegijad. Etenduse meediapartner on Kroonika.

Peaosades on Saara Nüganen ja Anne Reemann. Etenduses teevad kaasa Sepo Seeman, Peeter Oja, Jan Uuspõld, Birgit Sarrap, Kalle Sepp, Liina Tennosaar, Priit Strandberg, Ott Raidmets jt.

Etendus kestab 3 h ja 15 minutit. Vaheaeg 45 minutit. Toimub Kiidjärve Mõisapargis. 

Väljasõit Härma Bussiga Pikaverest kell 14.30, Raasikult kell 14.45 ja Arukülast kell 15.00

Vahepeatus koos sirutamisega Tikupoisis.

Vana Baskini Teater. Gerda Kordemets etendus “Kihnu Jenka”

KIHNU JENKA

“Kihnu Jenka” on lugu tublist eesti naisest, keda on läbi elu aidanud rõõmus meel ja laulud.  Armastuslugu, tema kohtumine ja elu koos abikaasa Jaan Kösteri ehk Kihnu Jenkaga. See pole dokumentaaljutustus, vaid fantaasiamäng, mis põhineb Virve enda meenutustel tema erakordselt sündmusterohkest elust.

See lugu on üldistus, kui soovite, siis kunstiline liialdus, kus niiditõmbajateks on Virve kaks kaitseinglit – Virveingel ja Friideingel. Neid on kaks, sest Virvel on kaks eesnime – Virve Elfriede.

Kihnu Virve osas Inga Lunge ja Karin Tammaru, Kihnu Jenka osas Mart Toome (Tallinna Linnateater). Teistes osades Jüri Vlassov, Indrek Taalmaa, Nils Mattias Steinberg (Endla), Märten Männiste, Kersti Tombak, Kaidi Soosaar.

Kunstnik Krete Tarkmees, muusikaline kujundaja Toomas Lunge, tantsuõpetaja Marko Kiigajaan. Autor ja lavastaja Gerda Kordeme

26. juulil 2021.a esietendus lavastus “Kihnu Jenka”. See on lugu tublist eesti naisest, keda on läbi elu aidanud rõõmus meel ja laulud.  See on ühtlasi ka armastuslugu, mis räägib naise kohtumisest ja elust koos abikaasa Jaan Kösteri ehk Kihnu Jenkaga.

Autorite sõnul on lavastuse näol tegu tõelise fantaasiamänguga, mis põhineb Virve enda meenutustel tema erakordselt sündmusterohkest elust.

See lugu on üldistus, kui soovite, siis kunstiline liialdus, kus niiditõmbajateks on Virve kaks kaitseinglit – Virveingel ja Friideingel. Neid on kaks, sest Virvel on kaks eesnime – Virve Elfriede.

Kihnu Virve osatäitjaks on värvikas Inga Lunge ja Karin Tammaru, Kihnu Jenka rolli mängib Mart Toome. Teistes osades Jüri VlassovIndrek TaalmaaMeelis PõdersooMärten MännisteKersti Tombak ja Kaidi Soosaar.

Lavastuse kunstnik on Krete Tarkmees, muusikaline kujundaja Toomas Lunge ja näitetrupi tantsuõpetajaks Marko Kiigajaan. Autor ja lavastaja on Gerda Kordemets.

Rakvere Teatri etendus “Nipernaaditalv”

Kogu maa on kaetud valge lumega ja meri ei uhu rannale enam ainsatki pärli. Toomas on vana ja nipernaadisuvi saab läbi, aga ometi on ta olnud. Sumedaid öid, armastust, unistusi ja õnne ei kustuta me meeltest ükski talv. Inimesed naeravad, nutavad, unistavad ja armastavad. Peavad pidusid ja taplevad, kui tarvis.

Ello, Kati, Inriid, Katariina Jee ja Maret Vaa  on Nipernaadit oodanud. Nüüd tulebki mees, et küsida – kas kõik see, mida ta lahkelt kinkis, muutis nende maailma rikkamaks või paiskas nad pettumuse paekaldale?

Me kõik tahame olla paremad inimesed. Vähestel õnnestub, kuid sellepärast ei pea veel proovimata jätma.

LAVASTUSMEESKOND

Autor August Gailit / Urmas Lennuk
Lavastaja Urmas Lennuk
Kunstnik Kristjan Suits (Tallinna Linnateater)
Helikujundaja Kristjan Priks
Valguskujundaja Roomet Villau
Dramaturgiline konsultant Liis Aedmaa (Ugala)
Osades Hannes Kaljujärv (Vanemuine), Madis Mäeorg, Liisa Aibel, Natali Väli, Silja Miks ja Helgi Annast

Esietendus 18. novembril 2022 Rakvere Teatri väikses saalis.

Sõbrad kogu eluks, tragikomöödia “Di ja Viv ja Rose” Rakvere Teatri menuetendus.

Aeg pühib meid kõiki unustusse, aga meie armastus jääb. Üks liigutus, üks naeratus, üks abistav lihtne sõna saavad igavikuks teiste inimeste kaudu, kes meid mäletavad, isegi kui meid enam ei ole. Ole sa naine või mees või kes iganes sa tahad, peaasi – jäägem napakaks!

Näidendi autor Amelia Bullmore tugineb 2013. a. avaldatud lavaloos oma mälestustele ülikoolielust 1980ndate Manchesteris.

Lavastaja Peeter Raudsepa sõnul käiakse tragikomöödias läbi kolmkümmend aastat kolme väga erineva naise sõprusest: „Tudengielu, seks, naljad-kurbused ja koos kasvamine ühes erakas kujunevad ühiseks saatuseks, ehkki elu viib need naised väga erinevatele radadele. Lapsed, üksindused, edu, taaskohtumised. Koomiline põimub traagilisega, lihtne ja igapäevane olemise põhialustega, väikesed veidrused nii heas kui halvas jäävad aga samaks, lahustudes suures sõpradevahelises armastuses, mis on tugevam kui surm.”

LAVASTUSMEESKOND

Autor Amelia Bullmore “Di and Viv and Rose”
Tõlkija Triin Tael
Lavastaja Peeter Raudsepp
Kunstnik Yana Khanikova
Helilooja Malle Maltis
Videokunstnik Rommi Ruttas
Liikumisjuht Helen Solovjev
Valguskujundaja Roomet Villau
Osades Ülle Lichtfeldt, Tiina Mälberg, Elina Reinold (külalisena)Esietendus 17. septembril 2022 Rakvere Teatri suures saalis.

Väljasõit Palmse mõisa parki vaatama muusikalist lavastust “Minul on vari”

12. juulil kell 16.30 Pikaverest, kell 16.45 Raasikult ja kell 17.00 Arukülast väljasõit Palmse mõis vaatama muusikali “Minul on vari”.
Muusikaline lavastus „MINUL ON VARI“
Autorid – Ott Kilusk ja Toomas Uibo
Osades­ – Toomas Uibo, Mait Malmsten, Saara Pius, Hele Kõrve, Egon Nuter, Veikko Täär, Tiina Tõnis, Magnus Lõhmus ja Marcus-Kristofer Kaljuraag.
Lavastaja – Kaili Viidas
Kunstnik – Iir Hermeliin
Muusikajuht – Maiken
Laval ka Toomas Uibo bänd, koosseisus Rain Rämmal (klahvpillid), Pent Järve (kitarrid), Eno Kollom (löökpillid), Kaarel Liiv (bass) ja Allan Järve (flüügelhorn).

2023 juulis korduvetenduv muusikaline lavastus „Minul on vari“ on nostalgiline ja humoorikas ajarännak 80-ndate algusest kuni tänaseni, nähtuna ühe väikese poisi (Toomas Uibo) silme läbi, kes loo jooksul täiskasvanud meheks sirgub. Meheks sirgumine on aga teadagi valus protsess, täis rõõmu ja kurbust, pettumust ja andestamist.

80-ndate algus oli aeg, mil paljud loovisikud mõistsid, et kehtiv riigikord on sügavalt isiksust ahistav ja pole pikemas perspektiivis jätkusuutlik. Seda kõike lihtsalt polnud võimalik tõsiselt võtta ja sellele tuli vastu hakata. Tekkis poeetiline unistus vabast Eestist, mida ei juhiks hingetu, keeldudele üles ehitatud võõras võim. Nende äratundmiste tuultes sündis palju kauneid laule, mille tekstid väljendasid metafoorselt lootust helgemale tulevikule. Siin ja seal hakkasid esinema kitarridega mehed ja naised, kes esitasid toonaste poeetide (Hando Runnel, Jüri Üdi, Jaan Kaplinski jne) tekste, mis võlusid oma julgusega, lihtsate ja loogiliste poeetiliste võtete ning uudsusega.

Muusikaline lavastus „Minul on vari“ on inspireeritud omaaegsest Ugala teatri etendusest „Laulan sõbraks öö ja päeva“, kus isa Väino kõrval astus üles ka tema poeg Toomas Uibo, kelle ainulaadne hääl paljudele südamesse läks, kuid vahel paraku ka kadedust ja vääriti mõistmist tekitas. Toomas ongi meie loo kangelane, jutustaja ja mõtestaja.

Laulude seest ja vahelt heidab lavastus mõtliku pilgu ka tolle aja elule ning olustikule. Sovietliku ühiskonna hingetud reeglid tõid kaasa palju absurdseid ja vahest naljakaidki olukordi, kuhu meiegi loo kangelased sel rännakul satuvad.

Muusikalise lavastuse „Minul on vari“ stsenaarium on loodud lootuses liita meie lõhestunud ühiskonda, tuletamaks inimestele meelde, et vaatamata erinevatele tõekspidamistele, on olemas miski, mis on kõigi jaoks tingimusteta armas – need on meie omad laulud ja luuletused, mis kirjeldavad meie puhtamaid lootusi, Eestimaa võrratut ilu ja armastust üksteise vastu, sest lõppkokkuvõttes oleme me kõik ilusad ja head.

Lavastused toimuvad 13.- 22. juulini imekaunis Palmse mõisa pargis.

Sissepääs etendusele avatakse kell 17:30
Kestus 3 tundi 15 minutit, vaheaeg 45 minutit
Pildistamine / filmimine ei ole lubatud

Üritus toimub vabas õhus, ligipääs ratastooliga on olemas

Väljasõit Palmse mõisa parki vaatama muusikalist lavastust “Minul on vari”.

14. juulil kell 16.30 Pikaverest, kell 16.45 Raasikult ja kell 17.00 Arukülast väljasõit Palmse mõis vaatama muusikali “Minul on vari”.
Muusikaline lavastus „MINUL ON VARI“
Autorid – Ott Kilusk ja Toomas Uibo
Osades­ – Toomas Uibo, Mait Malmsten, Saara Pius, Hele Kõrve, Egon Nuter, Veikko Täär, Tiina Tõnis, Magnus Lõhmus ja Marcus-Kristofer Kaljuraag.
Lavastaja – Kaili Viidas
Kunstnik – Iir Hermeliin
Muusikajuht – Maiken
Laval ka Toomas Uibo bänd, koosseisus Rain Rämmal (klahvpillid), Pent Järve (kitarrid), Eno Kollom (löökpillid), Kaarel Liiv (bass) ja Allan Järve (flüügelhorn).

2023 juulis korduvetenduv muusikaline lavastus „Minul on vari“ on nostalgiline ja humoorikas ajarännak 80-ndate algusest kuni tänaseni, nähtuna ühe väikese poisi (Toomas Uibo) silme läbi, kes loo jooksul täiskasvanud meheks sirgub. Meheks sirgumine on aga teadagi valus protsess, täis rõõmu ja kurbust, pettumust ja andestamist.

80-ndate algus oli aeg, mil paljud loovisikud mõistsid, et kehtiv riigikord on sügavalt isiksust ahistav ja pole pikemas perspektiivis jätkusuutlik. Seda kõike lihtsalt polnud võimalik tõsiselt võtta ja sellele tuli vastu hakata. Tekkis poeetiline unistus vabast Eestist, mida ei juhiks hingetu, keeldudele üles ehitatud võõras võim. Nende äratundmiste tuultes sündis palju kauneid laule, mille tekstid väljendasid metafoorselt lootust helgemale tulevikule. Siin ja seal hakkasid esinema kitarridega mehed ja naised, kes esitasid toonaste poeetide (Hando Runnel, Jüri Üdi, Jaan Kaplinski jne) tekste, mis võlusid oma julgusega, lihtsate ja loogiliste poeetiliste võtete ning uudsusega.

Muusikaline lavastus „Minul on vari“ on inspireeritud omaaegsest Ugala teatri etendusest „Laulan sõbraks öö ja päeva“, kus isa Väino kõrval astus üles ka tema poeg Toomas Uibo, kelle ainulaadne hääl paljudele südamesse läks, kuid vahel paraku ka kadedust ja vääriti mõistmist tekitas. Toomas ongi meie loo kangelane, jutustaja ja mõtestaja.

Laulude seest ja vahelt heidab lavastus mõtliku pilgu ka tolle aja elule ning olustikule. Sovietliku ühiskonna hingetud reeglid tõid kaasa palju absurdseid ja vahest naljakaidki olukordi, kuhu meiegi loo kangelased sel rännakul satuvad.

Muusikalise lavastuse „Minul on vari“ stsenaarium on loodud lootuses liita meie lõhestunud ühiskonda, tuletamaks inimestele meelde, et vaatamata erinevatele tõekspidamistele, on olemas miski, mis on kõigi jaoks tingimusteta armas – need on meie omad laulud ja luuletused, mis kirjeldavad meie puhtamaid lootusi, Eestimaa võrratut ilu ja armastust üksteise vastu, sest lõppkokkuvõttes oleme me kõik ilusad ja head.

Lavastused toimuvad 13.- 22. juulini imekaunis Palmse mõisa pargis.

Sissepääs etendusele avatakse kell 17:30
Kestus 3 tundi 15 minutit, vaheaeg 45 minutit
Pildistamine / filmimine ei ole lubatud

Üritus toimub vabas õhus, ligipääs ratastooliga on olemas

Huumoriklubi Suvetuur 2023 Arukülas!

See kauaoodatud hetk on käes – suvi on algamas ning toob endaga kaasa ka iga-aastase Suvetuuri, tänavu esimest korda Huumoriklubi nime alt! Kodumaise stand-up komöödia parimad pojad pakivad kotid ja tehnika tuuribussi ning alustavad ringreisi üle terve Eesti.

Ära maga selle suve kõrgkultuuri tippsündmust maha! Suvetuur kestab 26. juunist kuni 21. juulini, vali endale sobiv õhtu ja asukoht ning kohtume juba saalis!

Huumoriklubi Suvetuur 2023 pühitsevad sisse:

Sander Õigus
Mikael Meema
Ari Matti Mustonen
Ardo Asperk
Roger Andre
Karl-Alari Varma
Daniel Veinbergs
Mattias Naan